Merhabalar;

 

Bu makalemizde, Exchange Server 2010 sunucusu üzerindeki kullanıcı mailbox’larının, yine aynı Exchange Server sunucusu üzerindeki başka bir database içerisine taşınması işlemlerinden bahediyor olacağız. Exchange Server 2010 üzerinde, mailbox taşıma işlemi için Exchange Server 2010 Management Consol ekranını açıyoruz.

 

r1

 

Neil Hobson adlı kullanıcının mailbox  ında database değişikliği yapmak için posta kutusu üzerinde sağ tuş – New Local Move Request…  tıklıyoruz

 

karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran gelecek bu ekranda browse butonundan mailbox un taşınacağı yeni database i seçiyoruz.

r2

 

 

 

üstte ki ekran da kullanıcının mevcut databese i  zaten gördük. select ekranından yeni databese mizi seçerek ilerliyoruz.

 

r3

 

son olarak aşağıdaki ekran ile taşıma işlemini başlatıyoruz.

 

r4

 

Move settings adımında, iki seçeneğimiz mevcut. Eğer taşıma işlemi sırasında bozuk mailbox’lara rastlanırsa Skip the mailbox seçeneği ile devam edersek bozuk öğe geldiğinde taşıma işlemi durur. Eğer, taşıma işlemi sırasında bu sefer bozuk mesajlara rastlanırsa da Skip the corrupted messages seçeneği ile bozuk olan mesajları es geçebiliriz.  Skip the corrupted messages kısmında, bozuk mesaj sayısını da belirlememiz mümkün.

Suspend this move then it is ready to complete seçeneği ile de, her iki seçeneği de askıya alıp taşıma işlemine başlayabilirsiniz. Ben ilk seçenek olan Skip the mailbox seçeneği ile devam ediyorum.

 

r5

 

işlemin tamamlandığını gördük.Taşıma işleminden sonra EMC consola tekrar dönüş yapıp kullanıcı özelliklerine baktığımızda kullanıcımıza ait mailbox database’sinin newdatabase üzerinde olduğunu görüyoruz.

 

 

taşıma işlemini powershell üzerinde yapmak istersek aşağıdaki cmdlet i kullanabilirsiniz;

 

New-MoveRequest –Identity ahmet –TargetDatabase DB2

Yukarıdaki işlemden sonra Get-MoveRequest cmdlet’i ile taşıma işleminin durumunu görebilirsiniz.

Eğer sorun yoksa ve taşıyabildiyseniz, bir database’deki tüm mailboxları başka bir database’e taşımak için aşağıdaki cmdlet’i kullanabilirsiniz..

Get-Mailbox -Database DB1 | New-MoveRequest –TargetDatabase DB2

 

 

selamlar,