Microsoft Exchange Server 2010 servisinde kullanıcı işlemlerimizin çoğunu Management Console üzerinden gerçekleştireceğiz. Sizlerde hatırlıyorsunuzdur ki daha önceki Exchange Server sürümlerinde mailbox ve kullanıcı işlemlerinin tamamını Active Directory üzerinden gerçekleştiriyorduk. Ancak bu yapı Exchange Server 2007 ile tamamen değişti Exchange Server 2010 ile de bu yenilik devam ediyor ve Active Directory üzerindeki bu yük biraz azaltılmış oldu. Artık mailbox işlemlerimizi Exchange Server Management Console üzerinden yapabilmekteyiz. Ayrıca çok güçlü bir komut satırı olan PowerShell üzerinden de kullanıcı ve mailbox işlemlerimizi rahatlıkla gerçekleştirebiliyoruz. Bu makalemizde de Exchange Server üzerinde kullanıcı ve mailbox işlemlerimizi gerçekleştireceğiz.

ex1

 

Exchange Management Console üzerinde Recipient Configuration altında Mailbox sağ tıklayarak kullanıcı oluşturma işlemimize başlıyoruz. New Mailbox sihirbazını çalıştırıyoruz.

 

ex2

 

Karşımıza yukarıdaki bilgi bölümü gelmektedir. görüldüğü gibi değişik mailbox yapıları mevcuttur.

İsterseniz kısaca bu yapıların ne olduğunu inceleyelim;

User Mailbox : Hepimizin bildiği normal bir mailbox. Kullanıcının mesajlarının teslim edildiği alan.

Room Mailbox : Toplantı odası gibi düşünebiliriz. Zamanlanmış toplantılar için kullanabileceğimiz ve bir kullanıcıya ait olmayan, ayrıca bu yapı ile bağdaştırılan kullanıcı hesabı devre dışı bırakılır.

Equipment Mailbox : Yine bir kullanıcıya ait olmayan özel cihazlar için kullanabileceğimiz bir mailbox türümüzdür.

Linked Mailbox : Birden fazla forest yapısında kullanılabilecek bir mailbox türümüzdür.

 

ex3

 

Biz ilk aşamda ilk seçeneğimiz ile devam edeceğiz ve normal bir mailbox oluşturacağız. Bunun User Mailbox seçerek devam ettik ve karşımıza yukarıdaki User Type alanı geldi. Burada kullanıcımızın tipini seçeceğiz. Yeni bir kullanıcı mı yoksa daha önceden Active Directory’de oluşturulmuş olan bir kullanıcıya mı mailbox oluşturacağız? Biz New User ile devam ediyoruz. Makalemizin devamında var olan kullanıcılara da mailbox oluşturma işlemini yapacağız.

 

ex4

Kullanıcımız ile ilgili değerleri giriyoruz.

ex5

 

Bir sonraki aşamada ise kullanıcımızın mailboxının oluşturulacağı veritabanını tanımlıyoruz.

 

ex6

 

Browse tıkladığımızda karşımıza yukarıdaki sunucularımızın listesi gelmektedir. Şuan benim yapımda 3 adet database vardır ve  görüldüğü gibi listelenmiştir. Hangi database de oluşturmak istiyorsak seçiyoruz ve OK diyoruz.

Mailbox veritabanımızı ta seçtikten sonra devam edebiliriz.

ex7

 

Evet mailbox başarılı bir şekilde oluşturuldu.

Exchange Management Console üzerinden ve Active Directory’den kontrol edildiğinde hem kullanıcının mailboxının hemde Active Directory hesabının oluşturulduğunu görebiliriz.

 

ex8

 

 

 

ex11

 

görüşmek üzere