Hyperv üzerinde çalışan  Windows 2003 sunucunuz varsa ve disk genişletme ihtiyacınız varsa süreç yeni teknoloji windowslardan biraz farklı ilerliyor.

disk genişletme için ihtiyacınız olanlar ;

1-fiziksel olarak disk alanınız olması gerekli

2- bir 3 party yazılım gerekli.

 

ilk önce hyperv üzerinde ilgili sunucu için fiziksel disk eklemek gerekli bu işlemi yapmak için hyperv manager ekranında ilgili sunucunun settings ekranına geliyoruz.

 

 

 

 

1

 

 

hardware altında Hard drive a tıklıyoruz ve sağda görünen Virtual Hard Disk alanında edit liyoruz.

2

 

choose action bölümünde Expand diyerek  sanal hard diskin yeni size ını belirleyeceğimiz alanı görüyoruz.

 

3

 

ihtiyaç duyulan yeni boyut belirtilerek işi sonlandırıyoruz.

 

4

 

 

2003 serverlar da disk management alanındaki disk genişletme işlemi için 3 party yazılımlara ihtiyaç duymaktayız, ben bu işi AOMEI partition asistant lite sürüm ile gerçekleştirdim. Bu ürünün birçok dil seçeneği mevcut Türkçe ve ingilizce dil  kolaylığı ile de sizlere cazip gelecektir.

yaptığımız iş sonunda sunucunun disk managemet alanında sürücü atanmamış halde boş alanı görüyoruz

5

 

mevcut bir dizinle boşta kalan disk alanını birleştirmek için  AOMEI partition asistant programını netten indirerek ilgili sunucuya kurup çalıştırıyoruz;

 

AOMEI partition asistant programını açtığımızda dizinlerimizi görüyoruz. Genişleme yapılacak dizine bir kez tıklayarak sol taraftan bölüm boyutunu değiştirme butonuna tıklıyoruz.

 

6

aşağıdaki resimde kırmızı daire içinde gösterdiğim yerden sağa doğru çektiğimizde kullanılmayan disk alanını ilgili dizine ekleyebilirsiniz.bölüm boyutunu artırdığın kullanılmayan alan daki boyutunda giderek azaldığını göreceksiniz.

7

 

açılan ekranda uygula yürüt diyerek  disk genişletme işlemini başlatmış oluyoruz.

8

aşağıdaki mesajı aldıysanız disk genişleme işlemi tamamlanmış demektir.

9

 

 

programın diğer bir güzelliği de mevcut dizinde boş alan var ise ve bu boş alandan bir dizin daha oluşturmak isterseniz program sayesinde boş alanı keserek yeni bir disk alanı oluşturabilir ve sonra bu alanada yeni bir dizin adı verebilirsiniz.

 

dip not bu işlem sonrası sunucuyu muhakkak restart ediniz.