Symantec Brightmail Messaging Gateway üzerinde spam mailleri kontrol ettiğimizde bazı durumlarda release işleminde “Cannot release the message. It has either been released already or a delivery error occurred. Please check Brightmail Log for details.” hatası alabiliriz.

 

 

Bu gibi bir durumda Symantec Brightmail Messaging Gateway üzerinde Administration – Settings – Control Center – SMTP tabına gelip Control Center SMTP Settings ayarlarımızı kontrol etmemiz gerekiyor. Standart olarak bu ekrandaki ayar Use existing non-local relay settings seçili olarak gelir.

 

 

Control Center SMTP Settings ekranında Define New Host kısmını seçip Host kısmına mail sunucumuzun ip adresini, Port kısmına ise kullanılan portu yazmamız gerekiyor. Savebutonuna tıklayarak yapmış olduğumuz ayarlarımızı kaydediyoruz.

mevcut ta  exchange server gibi mail sunucu kullananlarda bu ayarlar daha önceden tanımlanmış ancak unutulmuş olabilir. mail sunucunuzun ip adresi değişmesi durumunda da ”Cannot release the message. It has either been released already or a delivery error occurred. Please check Brightmail Log for details”  hatası ile karşılaşılabilir.

 

Bu işlemler sonucunda Spam Message Quarantine ekranında release işlemini yapabilir hale geliyoruz.