KVKK ile teknik tedbirlerden biride dosya paylaşımındaki güvenlik unsurları. wetransfer gibi siteler üzerinden dosya paylaşımı istenmiyor,bir çok ürün mevcut ancak ücretli olanlara bir çok işletme yönetimi bütçe vermeyeceğini düşünerek, ücretsiz ürün araştırmasına girdim sordum soruşturdum. En pratik ürün olarak solarwinds in SFTP ürünü olduğuna karar verdim.

ürünü https://www.solarwinds.com/free-tools/free-sftp-server bu linkten indiriyoruz. kurulumu için klasik ileri ileri diyoruz, ekran görüntüleri de şu şekilde;

next diyerek devam ediyoruz.
lisansı okuduk ileri dedik.
kurulumun yapılacağı dizini seçiyoruz.

Ücretsiz SFTP yazılımı Solarwinds

dosya kopyalama ve kurulum işlemlerinin tamamlanmasını sağlıyoruz.
kurulum tamamlandı

Tamamlanan kurulum sonrasında konfigurasyon tarafına göz atalım. Dosya transferlerinde kullanacağın dizini tanımlamanı istiyor. Bunun için D dizini tercih etmekte fayda var.

D dizininde SFTP_Root adında klasör oluşturup bu seçiyorum. sonrasında klasör üzerinde izinlerle ilgili tanımlamalar yapmak gerekecek.

solarwinds ftp ürünü için kurulu olan bilgisayarda bir kullanıcı oluşturuyoruz. bunun için local user and groups tan kullanıcıyı oluşturdum.

oluşturduğumuz kullanıcıyı klasörde izinliler içine tanımlamamız gerekli

servis çalıştığındaki ekran görüntüsü

klasik ftp bağlantı programlarından biri olan FileZilla ile yaptığımız testlerde görüldüğü üzere süreç eksiksiz olarak tamamlandı.

tabi burda modem/fireewall durumları ve üzerindeki NAT tanımlamalarını yapmak gerekli. bu tanımlar olmadığında süreç eksik kalmış olacaktır.