Backup repository  nedir?

 

Backup verileri ve dosyalarının depolandığı yerlerdir.  “Managed servers” altında eklemiş olduğunuz herhangi bir “Windows” veya “Linux” sunucuya “Backup Repository” rolünü atayabilirsiniz.Veeam Backup & Replication; varsayılan olarak kurulum yapılan disk alanı içinde ”Backups” isimli bir klasör oluşturur ve bir job oluşturduğumuzda bu klasörün içerisine backup dosyalarını alacaktır.

 

veeam backup & replication V8 sürüm üzerinde repository ekleme işlemi nasıl yapılır?

 

vea2

 

 

Backup Infrastructure  menüsünde Backup repositories sekmesine sağ tuş yaparak Add Backup Repository diyoruz.

 

vea3

Açılan pencerede “Name” bölümünde oluşturacağımız Repository’in ismini yazıp Next ile devam ediyoruz.

 

vea4

 

Açılan pencerede “Type” bölümünde oluşturacağımız Repository inin türünü belirtiyoruz ve bu Tür’ün Microsoft windows server mi ? Linux server mi ? yoksaShared Folder ? olduğunu seçiyoruz

 

 

ben microsoft  windows server ile devam ediyorum.

 

vea5

Açılan pencerede “Server” bölümünde ekleyeceğimiz Repository’nin hangi server da olacağını ve hangi disk bölümlerinde olacağını belirliyoruz.Repository server: kısmında “Add New..” butonu ile server seçiminizi yapabilirsiniz. Ben bu işlem için backup server sunucumdaki bir diski seçeceğim için “This server” seçeneğini seçiyorum. ve Next diyerek diğer ekrana devam ediyorum.

 

vea7

Yine “server” bölümünde “Populate” butonu ile Repository için kullanılacak olan disk bölümlerini ve kapasitelerini görüyoruz , ihtiyacımız doğrultusunda seçimimizi yaptık sonra Next ile devam ediyoruz.. bende sunucu üzerine önceden bağladığım storage i seçiyorum.

Açılan pencerede “Repository” bölümünde ise “Location” ve “Load control”  olmak üzere iki kısım bulunmaktadır.

 

Location” bölümünde Repository için seçmiş olduğumuz disk bölümünü ve backup dosyalarının kopyalanacağı klasör ismini belirleyebiliyoruz.

 

Load control” bölümünde ise oluşturduğumuz bu Repository alanına aynı anda kopyalama yapabilecek maximum “backup job” limiti belirtilebilmektedir.

 

Belirlenen limit aşılırsa bu Repository kullanılarak yeni bir görevin başlatılamayacağı bilgisi verilmektedir.

Limit combined data ingestion rate to:” kısmında Repository e yazılan verinin toplam hızında kısıtlama yapma imkanımız da mevcuttur. Bu işlemi yaparak Repository üzerindeki yükü kontrol etme ve Storage  I/O  Timeout problemlerini önlemiş oluruz.

 

Bu Repository için Tekilleştirme (Deduplacaiton) yapmak isterseniz “Advenced” butonu ile bu özelliği aktif hale getirebilirsiniz.

 

vea8

next diyerek devam ettiğimizde karşımıza gelen vPower NFS bölümünde veeam firmasının özelliği olan vpower özelliği seçilebilmektedir.

 

Enable vPower NFS server (Recomemmended) seçeneğini aktif yapıyoruz.

vPower NFS ; Tekilleştirilmiş ve sıkıştırılmış backup dosyalarının VMDK dosyası olarak ESXi host’una eklenmesini sağlar. Bu sayede ESXi host backup alınmış olan sanla makine dosyalarına erişim sağlayabilir.

Folder” kısmında ise “Instant Vm Recovery” önbellek dosyalarının depolanabileceği dosya yolunu gösteriyoruz.

Bu alan için en az 10 GB boş  disk alanı olanı belirtmemiz isteniyor.

Bu kriterler doğrultusunda gerekli düzenlemeleri yaptıktan sonra Next ile devam ediyoruz.

vea9

Açılan pencerede “Review” bölümde ise şuana kadar yapmış olduğumuz ayarların özetini görmekteyiz.

Import existing backups automatically”  seçeneğini seçecek olursak Veeam Backup & Replication varolan backup dosyaları için Respository klasörünü tarar ve otomatik olarak Veeam Backup & Replication içerisine ekler.

Burada da gerekli kontrollerimizi gerçekleştirdikten sonra Next ile devam ediyoruz.

vea10

Açılan pencerede “Apply” bölümünde tercih etmiş olduğumuz ayarlar doğrultusunda oluşturulan Repository durumunu görmekteyiz. Finish ile işlemi sonuçlandırıyoruz.

 

vea11

 

Repository ekleme işlemimizi de tamamlamış olduk.