IIS in kurulum gereksinimlerine baktığımızda Windows Server 2012 en temel işletim sistemi ihtiyacımızdır.  Windows Server 2012’in Core sürümlerinde de çalışabilmektedir. GUI üzerinden yüklemek istenirse, Server Manager àManage à Add Roles and Features adımları ile yükleme sayfasına gidilebilir. Server Roles adımında Web Server ( IIS ) seçeneği seçilmesi yeterli olacaktır. Bu seçeneği seçtiğinizde kurulum wizard’ı size yönetim için ihtiyaç duyulan IIS Management Console ‘un da Feature olarak yüklenmesi için bir ekran getirecektir, add seçeneğini seçerek devam edebilirsiniz.

 

Web Server (IIS) role ünü seçerek ilerliyoruz.

IIS Future bişey seçmeden devam ediyorum.

 

Sonraki adımda seçmiş olduğunuz IIS Web Server rolü için kullanabileceğiniz özelliklerin bulunduğu Features adımı gelecektir. Burada temel başlıklar altında kullanabileceğiniz, ihtiyaç duyabileceğiniz özellikleri seçerek kurulumu son aşamaya getirebilir, install ile kurulumu tamamlayabilirsiniz. Bu özelliklere kısaca değinmek gerekirse örneğin sunucu üzerinde sadece web sitesi yayınlayacak ve FTP sunucusu olarak kullanmayacaksanız bu özelliği eklemenize gerek yok, yada log’lamayı sunucu içerisinde yerel yapacaksanız ODBC Logging aracına ihtiyacınız yok. Benzeri şekilde ihtiyaçlarınıza göre bu özellikleri seçerek ekleyebilirsiniz. Kurmadığınız özellikleri de daha sonra ihtiyacınız olması durumunda ek bileşen olarak kolayca ekleyebilirsiniz.

 

IIS bileşenlerini de bu adımda seçtikten sonra next ile ilerlediğimizde kurulum öncesi Confirmation ekranında seçtiğiniz role ve bu role ait bileşenleri göreceksiniz, son kontrollerinizi de burada yaptıktan sonra install seçeneği ile kurulumu tamamlayabilirsiniz.

 

Kurulum tamamlandıktan sonra  close ile pencereyi kapatarak IIS servis ekranından kontrol edebiliriz.