Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

cl1

 

Add Roles and Features Wizard bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

cl2

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Hyper-V rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek Next diyerek devam ediyoruz.

cl3

 

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. ve Next diyerek yapılandırmaya devam ediyorum.

cl4

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V rolünü işaretliyoruz.

cl5

 

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.

cl6

Hyper-V rolü kuruluma hazir Next diyerek devam ediyoruz.

cl7

Select features ekraninda Hyper-V rolü ile birlikte kurulacak olan featuresleri görüyoruz.Normalde  Hyper-V rolünün kurulumu için herhangi bir features gerekli değil ancak biz Hyper-V üzerinde Failover Cluster kurulumunu ve yapılandırmasini yapacağımız için feutures ekraninda Failover Clustering ve Multipatch I/O özelliklerinide kuracağız. Bu nedenle  Failover Clustering ve Multipatch I/O kurulum için işaretliyoruz ve Next diyerek yapılandıramaya devam ediyorum.

cl8 cl9

cl10

 

Hyper-V rolü ile ilgili özet bilgi ekranına göz atıp, Hyper-V rolünün kurulumuna devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

 

cl11

Create Virtual Switches ekraninda Hyper-V içinde kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında ve ya dış dünya ile haberleşmesi için gerekli olan bir yapılandırmadir.Sanal sunucularimizin ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile haberleşmesi için hangi fiziksel network karti üzerinden haberleşmesi için bir Virtual Switch yaratmak istiyorsak,aşağıdaki ekranda bulunan fiziksel network  kartini ve ya kartlarini seçebiliriz. Virtual Switch yapılandırmasini Hyper-V kurulumundan sonra Hyper-V Manager konsolu yardimiyla yapılandırabilirsiniz. Virtual Switch’ler konusunda yeterli bilgi sahibi değilseniz bu adımda herhangi bir seçim yapmadan geçebilirsiniz.

cl12

Virtual Machine Migration ekraninda de, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migration gönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu seçenekte daha sonra yapılandırılabilir bu nedenle Virtual Machine Migration konusunda yeteri kadar bilgi sahibi değilseniz herhangi bir seçim yapmadan devam edebilirsiniz.

cl13

Default Stores ekraninda kurulumunu yapacağımız sanal sunucularimizin kurulum işlemleri sirasinda bileşen dosyalarının XML, VHD,VHDX  bulunacağı dizinleri belirtebiliriz. Kurulumunu yapacağımız her bir sanal sunucu default olarak bu dizinlere kurulacaktir. Sanal sunuculari kurulum sirasinda bu dizinler dişindada herhangi bir farkli dizin içinede kurulum yapma şansim olduğunu belirtmek isterim zaten sanal sunucularim Failover Cluster yapılandırmasindan sonra Cluster Volume dizini içinde kuracağız.Next diyerek devam ediyoruz.

cl14

 

Confirm installation selections ekraninda Install diyerek Hyper-V rolünün kuruluma başlıyoruz. Hyper-V rolünün kurulumu tamamlandiktan sonra sunucunun otomatik olarak restart etmek istersek eğer Restart the destination server automatically if required seçeneğini işaretlememiz gerekiyor.

cl15

Install diyerek Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulumlari başlatıyoruz.

cl16

 

Installation progress ekraninda Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide kurulmaya başladığını görüyoruz.

cl17

 

Sunucum restart olduktan sonra Hyper-V rolünün ve  Failover Clustering ,Multipatch I/O özelliklerinide başarılı bir şekilde kurulduğunu görüyoruz.

cl18

 

Failover Cluster Manager konsolu açıyoruz. Connect to Cluster diyoruz.

cl19

Select Cluster > Browse butonundan istediğim cluster a dahil ediyorum.

cl20

 

Nodes üzerinde sağ tıklayarak Add Node diyoruz.ve Next diyerek devam ediyoruz.

cl21

Yeni oluşturduğumuz Node u dahil etmek için DC üzerinde sunucuyu seçiyoruz. ve ilerliyoruz.

cl22

 

cl24

 

Validation Warning ekraninda sunucuyu Failover Cluster yapısına dahil etmeden önce yapı içindeki ve yapıma eklenecek olan sunucum üzerindeki yapılandırmalari gerekli rol ve özelliklerin kurulumunu sunucular üzerindeki donanım ve yazilim versiyonlarini test etmesi gerektiği uyarisi aliyoruz.

sunucuyu Failover Cluster yapısını dahil etmeden önce bu testi yapmanizi önemle tavsiye ediyorum zaten bu testi yapmadan Failover Cluster kurulum adimina geçemeyeceksiniz. Yes ile başlayan seçeneği seçip  Next diyerek Failover Cluster ortaminin test işlemini başlatiyoruz

cl25

Before You Begin bilgi ekrani geliyor karşımıza kuruluma devam etmek için Next diyerek devam ediyoruz.

cl26

Testing Options ekraninda Failover Cluster yapımız için bütün testleri mi çalıştıracaksınız yoksa sistem ile ilgili sizin belirlediğiniz testler mi çalıştıracaksınız burda onu belirlememiz gerekiyor ben bütün testlerin yapılarak yapılandırma sirasinda sorunla karşılaşmamak için Run all tests seçeneğini seçiyorum ve test işlemini başlatmak için Next diyerek devam ediyorum.

cl27

 

Review Storage Status ekraninda Failover Cluster yapımız içinde kullanılan ve sunucu üzerindede kullanacağımız Cluster Disklerimizi görüyoruz. Disklerimizi seçiyoruz ve Next diyerek devam ediyoruz.

cl28

 

Confirmation ekraninda Failover Cluster yapımız için sunucular üzerinde yapılacak olan bütün testlerin bir listesini veriyor bizlere testi başlatmak için Next diyoruz.

cl29

 

Validating ekraninda Failover Cluster yapımız için gerekli testlerin başladığını görüyoruz.

cl30

Summary ekraninda Failover Cluster ortamimimiz test raporlarini görüyoruz. Herhangi bir sorun olmadiğini görüyoruz. View Report diyerek raporu ayrintili bir şekilde inceleyebilirsiniz.

cl31

 

Failover Cluster Manager konsolu geri geldiğimizde Nodes bölümünde sunucumuzun bölümüne geldiğini ve Up durumda olduğunu görüyoruz.

cl32