Windows Server  2016 Wsus ile güncelleme dağıtma işlemi için Update servisini açıyoruz. Add Computer Group altında işletim sistemlerine göre kullanıcı grupları oluşturuyoruz.

 

 

 

 

işletim sistemleri için oluşturulan gruplara ait update leri almak için aşağıdaki ekranda görüldüğü gibi New update view diyerek filtreleme yapmamız gerekmektedir.

 

 

Update ara for a specific product kutucuğunu işaretleyerek alt ta ki any product a tıklayarak işletim sistemlerini seçiyoruz.

 

filtremize isim vererek ok diyoruz.

 

aşağıdaki ekran da sol tarafta windows adında az önce verdiğimiz grup adını göreceksiniz.(ilk an da göremeyeceksiniz biraz beklemeniz gerekecek).

statusten any i seçerek refresh dememiz halinde seçtiğimiz işletim sistemlerine ait update lerin filtrelenmiş haliyle listelendiğini göreceksiniz.

 

Update ler dağıtılmaya hazır. Bu dağıtımı yapmak için Group Policy kullanacağız. Active Direktory Users and Computer a gidiyoruz.

 

 

her işletim sistemi için bir OU oluşturuyoruz. GPO lar computer bazlı olduğundan ilgili alan altında açmalı ve işletim sistemlerine göre makineleri dağıtmamız gerekmektedir.

 

 

 

 

windows10 OU grubu için GPO ayarları yapmak üzere Group Policy Management a gidelim.

 

GPO ya WSUS – Update ismi veriyorum.

 

 

 

GPO öğesine edit diyoruz

 

açılan ekranda Computer Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Update klasörüne geliyoruz.

 

bize temel olarak 2 adet policy yeterli gelecektir.

Configure Automatic Updates

 

Specify İntranet microsoft update services location

 

artık ayarları atama yapabiliriz. kullanıcı bilgisayarlarında GPupdate /force  ile hızlıca alabiliriz. yada update zamanının gelmesini bekleyebiliriz.