merhaba, hyper-v üzerinde sanal makine oluşturma nasıl yapılır, ben sanal makineyi  Windows Server 2012 R2 üzerinde kurulu olan hyper-v manager üzerinde gerçekleştireceğim;

 

Hyper-V üzerinde yeni bir sanal makine oluşturmak için ilk önce Action sekmesine tıklayalım. Ardından New diyelim, yeni bir sanal makine oluşturabilmek için Virtual Machine seçiyoruz.

hyp1

 

 

Karşımızda New Virtual Machine Wizard (yeni sanal makine sihirbazı) Name bölümüne Oluşturacağımız sanal makinenin ismini yazalım. Location bölümüne ise sanal makinemizi konumlandıracağımız alanı belirtiyoruz. Eğer farklı bir dizin kullanmak istiyorsak Browse tıklayarak sanal makinemiz için bir lokasyon seçiyoruz.

hyp2

 

makinemizin ismini ve konumunu belirledikten sonra diğer tanımlamaları yapmak için NEXT  diyoruz.

hype3

Assign Memory (Bellek Atama) ekranında ise sanal maknemiz için RAM miktarı belirlememiz gerekmekte Startup Memory yani bellek başlangıç değerimizin 512 MB veya yapınıza uygun bir şekilde RAM miktarı atayabilirsiniz. Use Dynamic Memory For Thisvirtualmachine kısmını Dinamik memory aktif edebileceğimizi sormakta eğer dinamik memory kullanmak istiyorsak bu bölümü işaretleyebiliriz. Memory yapılandırmamızı da yaptıktan sonra Next diyoruz.

 

hype4

 

Configure Networking (ağ yapılandırması) ekranında ise daha önceden oluşturduğumuz sanal network kartlarımızı sanal makinemiz üzerine atıyoruz. Ben daha önceden Ext-1 adında bir nic oluşturmuştum. Ext-1 interface seçtikten sonra ileri yani next diyoruz.

hype5

 

Connect Virtual Hard Disk (Sanal Sabit Diske Bağlanmak) ekranında ise Create a virtual hard disk seçiyorum. Burada bu diski seçmemin amacı sanal makinem üzerinde yeni bir sabit disk oluşturmak name bölümünde sanal diskimize bir isim atayabilir ya da sanal makinemizin isimi ile aynı olan disk ismi üzerinden devam edebiliriz.

sanal diskin bulunacağı lokasyonu browse a tıklayarak tanımlayabiliriz ihtiyacımız olan disk alanını size kısmında belirledikten sonra yine next diyoruz.

hype7

 

Yukarıda ki ekranda yani Installation Options (Yükleme seçenkleri) ise sanal makinemizi nasıl kuracağımızı yani sanal makinemizi bir fiziksel disk üzerinden mi yoksa bir imaj dosyası kullanarak mı kuracağımızı veya daha sonra belirteceğimizi sormakta ben Install an operatingsystemfor a boot CD/DVD-ROM seçiyorum ve image kullanacağım için Image file(.iso): seçeneğini işaretliyorum. Eğer kurulumu fiziksel bir DVD üzerinden yapacaksanız. Physical CD/DVD-ROM drive kullanabilirsiniz. Next diyelim.

hype8

 

Son olarak karşımızda Summary ekranı gelmekte bu bölümde neler yaptığımızın kısaca özetini görebiliriz. Finish diyerek işlemi bitiriyoruz.

 

hype9

 

sanal makinemizin yukarıdaki resimde kapalı şekilde göreceğiz.hype10

 

sanal makinemizi başlatmak için sağ taraftaki listeden yada üzerine sağ tuş yaparak start a basıyoruz. artık sanal bilgisayarımız kurulum yapılmak üzere çalışmaya başladı.

hype11

 

yeni kurduğumuz sanal makinenin setting ayarlarını incelediğimizde ram,cpu vb. donanımlarda değişiklilik yapabilmekteyiz. böylelikle istediğimiz performansa getirene kadar gerekli kontrolleri sağlayabiliriz tabi bunu fiziksel makinenin el verdiği kadarıyla yapabilmekteyiz.