Günümüzde kişisel bilgisayarlar ve şirket bilgisayarlarında bulunan veriler artık önemli bir güvenlik gerektirmekte ve üçüncü şahısların eline geçmesi telafisi mümkün olmayan sonuçlar doğurmaktadır. Artık birçok firma ve kurum iş yerleri ile anlaşmalar aşasında iş yeri ve kurumları bilgi güvenliği açısından da denetlemektedir. Bu nedenle şirket veya kurumlardan belirli bilgi güvenliği sertifikasyonlarından geçmiş olmalarını istemektedirler. Bu gibi sertifikasyon işlemlerini yürüten şirket veya kurumlardan istenen işlemler arasında Disklerin Enycript edilmiş olması başta istenen özellikler arasındadır. Bu nedenle farklı yazılımları kullanmak yerine Windows İşletim Sistemi içerisindeki Bitlockerözelliğinden yararlanmak maddi açıdan ve arkasında Microsoft gücü olan bir yazılımı kullanmak açısından akılcı olacaktır.

Bitlocker ile sabit sürücülerimizi, harici depolama aygıtlarımızı hatta usb belleğimizi bile şifreleyebiliriz. Bu şifreleme işleminden sonra sürücülerin içinde bulunan ve sonradan oluşturulan dosyalarda şifrelenmiş olmaktadır. Sistem diskimiz ve diğer disklerimizi de şifreleme yaptığımızda üçüncü kişiler tarafından Bitlocker ile şifrelenen diskimiz içerisindeki bilgilerimize erişemeyecektir. Bitlocker bilgisayarın yeniden başlatılması sırasında bios ve açılış ayarlarında bir sorun algılar ise güvenlik şifresi girilmesini zorunlu kılar. Network üzerinde oluşturulan paylaşımlarda bize şifreli koruma özelliği sağlar.

bt1

 

Açılan ekranımızda Sürücülerimiz ve bunların kenarında Bitlocker özelliğinin açılabilmesi için Bitlocker Aç butonu bulunmaktadır. Buraya tıklayalım biz iki sürücümüzü şifreleyeceğiz ancak öncelikle basit şekilde işletim sistemimizin olduğu diski değil yedekleme amaçlı kullanılan D diskimizi şifreleyelim.

bt2

 

Açılan ekranda bize bu sürücümüzün kilidini kaldırabilmemiz için bir parola sorulmaktadır. Bu işlemi bir akıllı kart ile yapma imkanına da sahibiz.

bt3

 

bt4

 

Bu işlemler sırasında yukarıdaki paroladan ayrı olarak kurtarma anahtarı oluşturulmaktadır. Bunu güvenilir bir ortamda saklamamız gerekmektedir. Bunu aşağıda görüldüğü gibi Microsoft Hesabına, Usb Sürücüye, Dosyaya ve Yazıcıdan yazdırarak güvenceye alabiliriz. Biz Dosyaya kaydedeceğiz. Bu edenle Dosyaya Kaydet butonuna tıklayalım.

bt5

 

Açılan ekranımızdan bir dizin seçip buraya dosyamızı kaydedelim.

bt6

 

Şimdi bir sonraki adıma ilerleyebiliriz. İleri butonuna tıklayalım.

 

bt7

 

Windows 1511 öncesinde yer alan versiyonlarla uyumlu çalışmak adına “Uyumluluk Modu”nu seçmenizde yarar var. Biz test ortamında olduğumuzdan “Yeni Şifreleme Modu”nu seçerek İleri butonu ile ilerliyoruz.

bt8

Şifrelemeyi başlat butonuna tıklayarak işlemi başlatalım.

bt9

Evet işlemimiz tamamlandı. Şifrelenen sürücü ile ilgili olarak farklı işlemler yapabilmek adına yeni menülerimiz eklendi. Bitlockeri kapatmak, Parola Kaldırmak, Akıllı Kart Eklemek, Kurtarma Anahtarını Yedeklemek gibi işlemlerimizi buradan yapabiliriz.

bt10

şifrelemenin devam ettiği durumlardaki görüntü aşağıdaki gibidir.

bts

 

Şifrelenen Yedek(D) sürücümüzün ikonu aşağıdaki gibi değişti.

bt11

 

Diskimize direkt olarak erişebilir durumdayız.

bt12

Bilgisayarımızı tekrar açtığımızda sürücümüz şifrelenmiş ve kilitli anahtar ikonu şeklinde görünecektir.

bt13

Sürücümüzü tıkladığımızda bizden Parola istemektedir. Bu parolayı girelim.bt14

Parolamızı girdikten sonra Kilidi Aç butonuna tıklayalım.

 

 

bt15

Parolamızı girdikten sonra sürücümüze erişebilir durumdayız.

bt16