Windows Server 2012 Hyper-V  üzerinde failover cluster kurulumu nasıl yapılır ?

fo1

Server Manager konsolunu açıyoruz. Dashboard ekraninda Add roles and Features  tikliyoruz. Dilerseniz sağ üst köşedeki Manage menüsünden Add Roles and Features ile rol ekleme sihirbazını açabiliriz.

fo2

 

next diyerek devam ediyoruz.

fo3

 

Select Installation Type ekraninda Role-based or Features-based Installation kurulum standart bildiğimiz rol ve özelliklerin kurulumunu yapabileceğimiz bölümdür. Biz Hyper-V rolünün kurulumu yapacağımız için Role-based or Features-based Installation seçerek NEXT diyerek devam ediyoruz.

fo4

 

Select destination server ekraninda kurulumu hangi sunucu üzerinde yapılacak ise o sunucuyu seçmemiz gerekiyor. bu ekranda default olarak işlemin yapılacak olan makineyi server pool alanında görüyoruz.  Next diyerek devam ediyoruz.

fo5

Select server roles ekraninda Hyper-V rolünün kurulumunu gerçekleştireceğimiz için Hyper-V  rolünü işaretliyoruz.

fo6

 

Select features ekranında Failover Clustering  kutucuğunu işaretliyoruz.

 

fo7

 

Hyper-V rolünü seçtiğimizde Add Roles and Features Wizard ekrani geliyor karşımıza Hyper-V rolü ile birlikte Remote Server Administration Tools özelliği içinde bulunan Hyper-V Management Tools özelliği altinda bulunan Hyper-V Module for Windows PowerShell; Hyper-V GUI Management Tools  özelliklerinin kurulmasınu gerektiğini belirtiyor bizlere kurulumu devam etmek için Add Required Features diyerek  Remote Server Administration Tools altinda bulunan bu özelliklerinde kurulmasi sağlıyoruz.  Add Features diyoruz.

 

fo8

 

fo9

 Install diyerek Failover Clustering ve Multipath I/O kurulumlarını başlatıyoruz.

 

fo10

 

fo11

 

görüldüğü üzere failover cluster manager ı başarılı bir şekilde kurduk.