Hyper-V’nin Windows Server üzerinde bir role olarak yer aldığını söylemiştik. Bu durumda GUI’den Hyper-V kurulumu içinAdd roles and features bölümüne, komut satırından Hyper-V kurulumu için PowerShell aracına gitmeniz gerekir.

hy1

Server manager dashboard ekranında  Manage > Add roles and features a geliyoruz.

hy2

 

hy3

hy4

Select server roles penceresinde Hyper-V rolünü seçtiğiniz anda sistem tüm gereksinimleri kontrol eder ve bir problem varsa size detaylı olarak bildirir.

hy5

hy6

hy7

 

Eğer bu aşamada dış dünya ile haberleşebilen bir Virtual Switch yaratmak istiyorsanız, aşağıdaki pencerede bir fiziksel Network Adapter seçebilirsiniz. Bu adım opsiyoneldir. Virtual Switch’ler sanal makinelerin ağ protokolleri ile kendi aralarında veya dış dünya ile konuşmaları için gerekli bileşenlerdir. Eğer Virtual Switch’ler konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz bu adımı atlayın. Kurulumun ardından da kolayca Virtual Switch’ler oluşturabilirsiniz.

hy8

Aşağıdaki pencerede, söz konusu Host için Paylaşımsız Canlı Aktarım – Shared-Nothing Live Migrationgönderimlerinin kabul edilip edilmeyeceği ile ilgili seçim yapabilirsiniz. Bu bölüm opsiyoneldir. Virtual Machine Migration konusunda yeterince bilgi sahibi değilseniz bu adımı atlayın. ben kutucuğu işaretleyerek Next diyorum.

hy9

 

Aşağıdaki pencerede, yeni sanal makine oluşturma işlemleri sırasında belirtmeniz gereken sanal makine bileşen dosyalarının (XML, VHD/x, vb.) bulunacağı dizinler ile ilgili ön tanım yapabilirsiniz. Yeni sanal makine oluşturma işlemi sırasında size önerilen dizin olarak burada belirttiğiniz dizinler getirilir. Bu tanımları yeni sanal makine oluşturma anında veya herhangi bir anda da değiştirme şansınız var. Opsiyonel bir adımdır. ben bileşenler için C dizininde bir klasör oluştururarak burayı gösteriyorum.

hy10

hy11

Kurulumun tamamlanması ardından sunucuyu restart edin. Duruma göre art arda iki restart gerçekleşebilir. (İkinci restart otomatik olarak gerçekleşir)

Sunucu açıldığında artık bir Hyper-V Host durumundadır ve bir terslik yoksa sanal makineler oluşturup çalıştırmak için hazırdır. ben yukarıdaki pencerede kutucuğu işaretleyerek insall işlemini başlatıyorum.

hy12

hy13

kurulumun başarılı şekilde tamamlandığını yukarıdaki pencere gördük. artık sanal makine oluşturabilirsiniz. bu konu hakkında linkten  nasıl yapıldığını görebilirsiniz.

HYPER-V üzerinde sanal makine oluşturma